Technocast Üretim Hattı MES Uygulaması

Technocast
Üretim Hattı MES Uygulaması

KULLANILAN ÜRÜN
E-Life EPC-410
Panel PC
projeicon_whiteb
PROJE ADEDİ
56
tarihicon_white
PROJE YILI
’21

PROJE AÇIKLAMASI
Technocast
Üretim Hattı MES Uygulaması

Technocast küçük ev aletleri alanında sektörün lideri durumundadır. Şirket yerli ve uluslararası markalara OEM/ODM tedarikçi olarak hizmet vermektedir. Yetkin ürün geliştirme, Ar-Ge ve üretim ekipleri ile müşterilerinin projelerine hayat vermektedir. Technocast Çerkezköy OSB’de 2 farklı lokasyonda toplam 15.000 m2 kapalı alanda faaliyet göstermektedir.

2002 senesinde kurulmuş olan Technocast 2010 senesinde plastik enjeksiyon alanına yatırım yaparak hala faaliyetlerini sürdürmekte olduğu Çerkezköy/Tekirdağ’daki tesislerine taşınmıştır. Beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektörlerine OEM/ODM tedarikçi olarak servis sağlayan Technocast 2017 senesinde Ar-Ge Merkezi’nin kurulmasıyla beraber Küçük Ev Aletleri alanında Ar-Ge ve üretim faaliyetlerine odaklanmıştır.

Sektörünün öncü firmalarından olan Technocast, üretim hatlarının dijital dönüşümü kapsamında uyguladığı Üretim Yürütme Sisteminde (MES) endüstriyel Panel PC olarak E-Life EPC-410 modelimizi tercih etmiştir.
Technocast proje yetkilileri tarafından uygulama ile ilgili olarak verilen detaylı bilgiler aşağıdadır;
“Üretim hatlarımızda MES sistemi ile birlikte kullandığımız E-Life EPC-410 Panel PC kullanılmadan önce dijital veri toplama alt yapısı bulunmuyordu. Tüm veriler manuel olarak kağıda yazılıyor ve veri girişleri merkezi bir yerden yapılıyordu.”

“E-life EPC-410 Panel PC’leri Üretim Yürütme Sistemimizde (MES) kullanmak için aldık. Bu sistem sayesinde Panel PC’lere bağlı PLC sensörler ile topladığımız veriler operatörler tarafından makine başında anlık olarak raporlanmaya başlandı.”

“Projemizde E-Life EPC-410 Panel PC tercih etmenizin başlıca nedenleri; yerli ürün olması, alternatiflerine göre fiyat avantajı, teknik servisin bulunduğumuz lokasyona yakınlığı ile ürünün metal kasası ve ekran sağlamlığı. Tüm bu özellikleri bir arada sunan E-Life EPC-410 projede kullanılacak donanım ile ilgili tüm ihtiyaçlarımızı karşılar nitelikte olmasıyla öncelikli tercihlerimizin arasında yer aldı.”

“Yeni uygulama verimlilik ve iyileştirme anlamında ölçülebilir beklenti ve hedeflerimizi karşılıyor. Şöyle ki; MES sistemine geçiş ve her üretim makinesinde kullandığımız E-Life EPC-410 Panel PC’lerde yapılan veri girişleri ile öncelikle günlük üretim formları kağıttan dijital ortama aktarılarak operasyonda kağıt kullanımı ortadan kaldırılmış oldu. Duruş, hata ve sağlam ürün raporlamaları artık üretim hattından anlık olarak alabiliyor. Planlama ekibi ERP ve MES sistemi üzerinde hazırladıkları üretim planlarını kağıt çıktısı yerine doğrudan operatörün kullandığı EPC-410 Panel PC’nin ekranına göndererek çift yönlü etkin bir veri akışı sağlandı. Hangi makinenin ne zaman başladığı, ne kadar ürün üretildiği, duruş ve hatalı girişleri planlama ekibi tarafından yönetici panelinden izlenerek zaman kazancı sağlandı. Aynı sistem üzerinden kalite ekipleri de operasyon kontrollerini dijital ortamda yaparak hem kağıt hem de zaman tasarrufu sağlıyorlar”

Projelerinizde kullanabileceğiniz benzer ürünler