Endüstriyel Bilişim

ENDÜSTİYEL BİLİŞİM


IoT (Internet of Things) kavramı hızla hayatımıza girerken Endüstriyel Bilişim Sistemleri sadece sanayi ve üretim tesislerinde değil yaşamın her alanında işlerimizi kolaylaştırıyor ve akıllı yaşam teknolojilerinin daha etkin kullanımını mümkün kılıyor.

IoT (Internet of Things) Kavramı

Geçmiş yıllarda endüstriyel otomasyon, veri toplama, kontrol sistemleri gibi uygulamalarda mikroişlemci tabanlı sistemler yaygın olarak kullanılırken; son yıllarda endüstriyel bilgisayarların kullanımı hızlı bir şekilde artmış ve bu alanda standart platformlar haline gelmiştir. Bu gelişmelere paralel olarak hızla gelişen kablosuz haberleşme teknolojilerinin sayesinde özellikle IoT uygulamalarında endüstriyel bilgisayarlar çok daha etkin şekilde kullanılmaya başlamıştır.

IBM tarafından 1984 yılında duyurulan ve ilk endüstriyel bilgisayar olduğu düşünülen 5531 modelinden günümüze, bilişim teknolojisi alanında yaşanan hızlı gelişmeler, düşük güç tüketimine sahip yüksek performanslı işlemcilerin yaygınlaşması, kablosuz haberleşme teknolojilerinin bant genişliğinde yaşanan büyük ilerlemeler de endüstriyel bilişim uygulamalarında bilgisayar tabanlı cihazların kullanımının hızlı bir şekilde yaygınlaşmasına katkı sağlamaktadır.

iot-min

Endüstriyel Bilgisayar olarak adlandırılan ve geniş bir ürün grubunu kapsayan bu ürünler genellikle süreç kontrolü, veri toplama, fabrika ve makine otomasyonu, operatör paneli gibi uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Konvansiyonel endüstriyel otomasyon ürünlerine göre çok daha akıllı sistemler kurulmasını sağlayan endüstriyel bilgisayarlar; üretim tesislerinden, enerji santrallerine, binalardan, tarım uygulamalarına ve ulaşım ağlarının kontrolüne kadar hemen her alanda akıllı sistemlerin oluşturulmasında baş rolü üstlenmiştir.

Yeni nesil endüstriyel bilgisayarların sahip olduğu çeşitli yazılım seçenekleri; çok sayıda bilginin ve kontrol biriminin eş zamanlı yönetilmesini, sahadan çok çeşitli bilgilerin aynı anda toplanmasını, analiz edilmesini ve kablosuz iletişim teknolojileri ile merkeze aktarılmasını, hızlı ve etkin bir şekilde sağlayarak verimliliğin artmasına önemli katkılarda bulunur.

Gelişmiş Özellikleriyle
Endüstriyel Bilgisayarlar

Endüstriyel Bilgisayarlar standart tüketici bilgisayarlarında olmayan özelliklere sahip olmaları ile farklılaşırlar. Bu cihazların toza ve neme karşı dayanıklı olmaları, geniş çalışma sıcaklığı aralıklarını desteklemeleri, uzun süreli kesintisiz çalışabilme ve zorlu ortam şartlarından etkilenmeme gibi özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Tüm bu dayanıklılık özellikleri yanında endüstriyel bilgisayarlar daha sayı ve çeşitte haberleşme arabirimine sahip olmaları ile de standart bilgisayarlardan farklı tasarımlara sahiptir.

Endüstriyel sistemlerde değişim her zaman çok hızlı olmadığından; Endüstriyel Bilgisayarların tüketici bilgisayarlarından çok daha uzun süre ile üretiliyor ve bulunabiliyor olmaları de önemli bir unsurdur. Özellikle uzun zamana yayılan projelerde donanım değiştirmeye gerek olmadan projenin tamamlanabilmesi önemli avantajlar sağlamaktadır.

ENDÜSTİYEL BİLGİSAYARLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ


Endüstriyel bilgisayarlar artık oldukça geniş bir ürün yelpazesinde üretilmektedir. Bunlar, 19” Rack Mount, Panel PC, Rugged Box PC, Endüstriyel Tablet PC, Araç Bilgisayarı gibi alt kategorilere ayrılmaktadır. Ancak tüm endüstriyel bilgisayarların genel olarak aşağıdaki özellikleri sağlıyor olmaları gerekir;

Dayanıklılık için metal gövde yapısı

Endüstriyel alanlarda standart montaj imkânı ve koruma sağlayan form factor; Örneğin 19″ rack mount, wall mount, panel mount, vb.

Tamamen fansız olarak tasarlanmış olması,

Fan gerektiren tasarımlarda değiştirilebilir filtreye sahip fanlar kullanılması

Uygun genişleme yuvaları ve kart yuvaları

Gelişmiş Elektromanyetik Dalga filtrelemeleri ve yalıtımı

Çevresel şartlara karşı daha gelişmiş yalıtım koruma standartları

Özel uygulamalar için özel yalıtımlı konektörlere sahip olması

Yüksek dayanımlı endüstriyel sınıf güç kaynakları

12V, 24V veya geniş aralıkta DC güç girişleri

Cihazın komponentlerine veya portlarına erişimi kontrol eden kilitlenebilir kapaklar

Watchdog Timer gibi sistemin kilitlenmesi durumunda otomatik reset yapabilen sistem bileşenleri

TÜRKİYE’NİN EN GENİŞ ÜRÜN YELPAZESİ


Noya Bilgisayar, Endüstriyel Bilgisayar Sistemleri konusunda kendi tasarımı ve üretimi olan E-Life markası ve Türkiye distribütörlüğünü yürüttüğü Elo Touch Solutions, Advantech, Getac, Aplex ve Lanner ürünleri ile de iş ortaklarına ve müşterilerine, Endüstriyel Bilgisayarlar, Dayanıklı Tablet PC ve Notebook alanında güvenilir çözümler sunmaktadır.

e-life-logo
innotab-logo
e-life-smartcity
elo-touch-logo
advantech
getac-logo
aplex
lanner